Brokeback Mountain: Our Community's Common Bond > Brokeback Mountain Open Forum
Report your use of Brokieisms in so-called "real life"
serious crayons:
--- Quote from: Jeff Wrangler on July 26, 2017, 10:17:27 pm ---Again, even if apocryphal, the context had something to do with bread and/or food riots in Paris. Cake was so much more expensive than bread, that the quotation was supposed to show how disconnected the queen was from the people, also possibly how ignorant she was of the lives of ordinary people.
--- End quote ---
Right. And she probably was. She lived completely apart from them, and there wasn't much if anything in the way of media to inform her.
On the other hand, I defended George H.W. Bush when everyone jumped on him for not knowing the price of a gallon of milk. Heck, I didn't even know it, and I bought it every week! I just knew I had to buy it for my kids, figured it was always somewhere around the same price, and was affordable enough one way or the other. George, who may never have gone shopping before in his life, had no reason to know it offhand.
Jeff Wrangler:
--- Quote from: serious crayons on August 01, 2017, 10:52:26 am ---On the other hand, I defended George H.W. Bush when everyone jumped on him for not knowing the price of a gallon of milk. Heck, I didn't even know it, and I bought it every week! I just knew I had to buy it for my kids, figured it was always somewhere around the same price, and was affordable enough one way or the other. George, who may never have gone shopping before in his life, had no reason to know it offhand.
--- End quote ---
I wouldn't know it either, or, for that matter, the price of most things I buy at a supermarket. As a one-person household, I don't find it really an issue.
On the other hand, I'm not eating much locally grown sweet corn this summer, because the Amish farmer at our Reading Terminal Farmers' Market, where I buy my produce this time of year, is charging 75 cents a piece for one ear of corn. The price is lower if you buy a dozen ears, but I have no use for a dozen, again because I'm a one-person household. Sweet corn is best when it's freshly picked. Two ears are enough for me for one meal. If I bought a dozen, by the time I used them all, the last ears would be as icky as the frozen ears of corn you buy in a supermarket.
And then again on the other hand, I buy tomatoes from this same farmer and don't even look at the price because I know I can afford it. I'm just being obstinate about the sweet corn.
Front-Ranger:
A gallon of milk costs an average of $1.83 in my town, while a quart of milk costs $2.86! Discrimination against one-person households! Discrimination against cows and against mothers who hate to pour milk down the drain!
Jeff Wrangler:
The price is always-or at least often--lower when you buy in bulk, or larger quantities, like my experience with the sweet corn.
I don't use much milk myself. I rarely eat any kind of cereal for breakfast, and I never drink the stuff--tastes nauseatingly awful to me unless it has chocolate in it. So pretty much I just use enough per day to whiten one cup of coffee at breakfast on weekdays, more on weekends. Occasionally I will use it in cooking (homemade mashed potatoes), but that's rare.
I don't understand how the price discriminates against cows. A cow will give however much she's going to give, regardless of whether the dairy bottles it by the gallon or by the quart.
Of course I've never been a parent, but I would have thought a mother, or any parent, with more than one child would run out of a gallon of milk before any of it would spoil, but perhaps that varies from family to family.
I'd rather pay more for a quart and use it up before it spoils than pay less for a gallon and throw half of it away.
CellarDweller:
--- Quote from: Jeff Wrangler on August 01, 2017, 11:40:04 am ---I'm just being obstinate about the sweet corn.
--- End quote ---
No, not you, Jeff! :laugh:
*runs*
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version