Brokeback Mountain: Our Community's Common Bond > Brokeback Mountain Open Forum

Report your use of Brokieisms in so-called "real life"

<< < (259/277) > >>

CellarDweller:

--- Quote from: Jeff Wrangler on August 01, 2017, 02:31:08 pm ---I never drink the stuff--tastes nauseatingly awful to me unless it has chocolate in it.
--- End quote ---

I can drink regular milk, but I have to be in the mood for  it.  I do enjoy chocolate milk. 

serious crayons:

--- Quote from: CellarDweller on August 01, 2017, 08:21:37 pm ---I can drink regular milk, but I have to be in the mood for  it.  I do enjoy chocolate milk. 

--- End quote ---

I never drink milk as a beverage. Even on cereal -- which I also rarely eat -- I prefer soy or almond milk. I haven't had chocolate milk since probably high school.

But when my kids were both living here, we went through almost a gallon a day. Even in their 20s, they still really like it.


--- Quote from: Jeff Wrangler on August 01, 2017, 02:31:08 pm ---The price is always-or at least often--lower when you buy in bulk, or larger quantities, like my experience with the sweet corn.
--- End quote ---

But, like your experience with sweet corn, that usually means the price is lower per unit. In other words, you'd pay less than 75 cents an ear if you bought a dozen, but you wouldn't pay less than 75 cents total. Whereas Lee, if I understood correctly, was saying that a quart actually costs $1.03 more than a gallon! That's terrible, because unlike shelf-stable or solid foods, you can't even easily split them with a friend.


--- Quote ---I don't understand how the price discriminates against cows.  A cow will give however much she's going to give, regardless of whether the dairy bottles it by the gallon or by the quart.
--- End quote ---

I didn't get that part, either.


--- Quote ---I'd rather pay more for a quart and use it up before it spoils than pay less for a gallon and throw half of it away.
--- End quote ---

Me too, but it seems kind of crazy that you'd have to.


--- Quote from: Jeff Wrangler on August 01, 2017, 11:40:04 am ---On the other hand, I'm not eating much locally grown sweet corn this summer, because the Amish farmer at our Reading Terminal Farmers' Market, where I buy my produce this time of year, is charging 75 cents a piece for one ear of corn. The price is lower if you buy a dozen ears, but I have no use for a dozen, again because I'm a one-person household. Sweet corn is best when it's freshly picked. Two ears are enough for me for one meal. If I bought a dozen, by the time I used them all, the last ears would be as icky as the frozen ears of corn you buy in a supermarket.
--- End quote ---

They used to say "don't pick the corn until the water's boiling." But now -- well, I don't know about the East Coast, but here in the Corn Belt they now grow longer-lasting corn. I think it's often called "supersweet." What happens to corn once it's picked (as I understand it) is that the sugar in the kernels quickly turns to starch, and it's not as good. But this new corn either has more sugar to begin with or transitions more slowly. If you bought a dozen and ate two a day, I'd wager that the last two would still be OK on the sixth day. In any case, it would still be great great for cooking: Southwestern casseroles, corn bread, corn salad with green beans onions and bacon ...

Or you could just shrug it off the way you would milk and buy fewer ears. To me, $1.50 for a side dish that you really enjoy and is only available for a short time every year doesn't seem like such a bad deal.

My ex-husband and I are part of a community garden my neighborhood organizes. It's in the yard of the church right behind my house, so it's almost like having a garden in my backyard. Unlike some community gardens where it's one big garden and everybody pitches in, here you get your own plot. It's $50 a season for a whole plot (about the size of, I don't know, the interior of a spacious sedan), and $25 for half. That buys you the space as well as dirt, compost and water from spigots with hoses. My ex, who likes to garden and unlike me knows something about it, does the planting and much of the other work. It's well worth it, especially when you make a sandwich of tomatoes, mozzarella and basil with tomatoes and basil that you just picked (the basil I grow on my patio). I eat a tomato sandwich almost every day during tomato season. Last night I brought Caprese salad with freshly picked stuff to my National Night Out block party.

We've also got or had arugula, lettuce, beans, poblanos and zucchini. The arugula was the best I've ever had. The beans and poblanos are also good, though less noticably better than their supermarket produce-department cousins. The zucchinis are already getting kind of gross -- they're huge -- but I spiralize them to use for pasta.

But we don't grow no corn just now.


Front-Ranger:

--- Quote from: serious crayons on August 02, 2017, 11:04:58 am ---
My ex-husband and I are part of a community garden my neighborhood organizes. It's in the yard of the church right behind my house, so it's almost like having a garden in my backyard. Unlike some community gardens where it's one big garden and everybody pitches in, here you get your own plot. It's $50 a season for a whole plot (about the size of, I don't know, the interior of a spacious sedan), and $25 for half. That buys you the space as well as dirt, compost and water from spigots with hoses. My ex, who likes to garden and unlike me knows something about it, does the planting and much of the other work. It's well worth it, especially when you make a sandwich of tomatoes, mozzarella and basil with tomatoes and basil that you just picked (the basil I grow on my patio). I eat a tomato sandwich almost every day during tomato season. Last night I brought Caprese salad with freshly picked stuff to my National Night Out block party.

We've also got or had arugula, lettuce, beans, poblanos and zucchini. The arugula was the best I've ever had. The beans and poblanos are also good, though less noticably better than their supermarket produce-department cousins. The zucchinis are already getting kind of gross -- they're huge -- but I spiralize them to use for pasta.

--- End quote ---
That sounds fantastic, friend! You Minnesotans really know how to live. . . in the summertime, anyway.


--- Quote from: serious crayons on August 02, 2017, 11:04:58 am ---But we don't grow no corn just now.

--- End quote ---

 :laugh:

Front-Ranger:
When I said low milk prices discriminate against cows, I meant that milk is a nutritious useful product and should cost more than, say, bottled water or pop. Plus, when you milk a cow, that means that there's a baby cow somewhere that isn't going to get the milk it needs to grow.

Whole milk has a perfect balance of cholesterol (which is actually an important nutrient) and protein, with vitamins, minerals, and sugars for energy. I am very sad whenever I pour milk down the drain, thinking of all the babies who crave and need it.

This is somewhat Brokeish because, remember Alma smelling of fecundity and Ennis was feeding cows with hay one time.

Jeff Wrangler:

--- Quote from: Front-Ranger on August 02, 2017, 11:50:13 am ---When I said low milk prices discriminate against cows, I meant that milk is a nutritious useful product and should cost more than, say, bottled water or pop. Plus, when you milk a cow, that means that there's a baby cow somewhere that isn't going to get the milk it needs to grow.

--- End quote ---

Yes, it does, but that's not the way dairy calves are raised today, unless, perhaps the farm is some sort of an organic dairy farm, or whatever you might call it. Oddly enough, considering all the "people exams" we do here on my job, we also do the North American Veterinary License Exam. That exam has plenty of questions relating to the care of dairy cows. The questions suggest that in much if not most dairy farming today, calves are taken from their mothers practically almost right after they're born and provided nutrition in other ways. A farmer doesn't want milk from a cow going down a calf''s throat, because that's money lost to the farmer.

Ain't sayin' this is right, or not cruel to the cows, or whatever. But it's the way dairy farming is today. It's an industry. This is why almost all dairy farms today have exclusively black-and-white Holstein cows, because they give more milk per pound of feed than other breeds (cows don't eat just grass anymore). When I was a kid, farmers also raised other breeds. After my appendectomy, when I had lost a lot of weight, my pediatrician told my mother to give me milk from Guernsey cows because Guernsey milk has a higher butterfat content than milk from other breeds. In those days, some dairy farms in my home county had Guernseys, and one dairy even specialized in Guernsey milk. Nowadays you would be hard put to find a Guernsey cow in all of Lancaster County, because even though Guernseys give milk with a higher butterfat content than other breeds, they don't give as much milk per pound of feed. So Guernseys aren't economical.

(Of course, Ennis wasn't dealing with dairy cows. He was dealing with beef cattle.)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version